METAL YATAKLI KELEBEK VANALAR

Metal yataklı (metal to metal) kelebek vanalar, proseste kauçuk yataklı kelebek vanalar için limit değerler olan sıcaklığın 140°C’yi geçtiği, hat basıncının 16 Bar’ ulaştığı noktalarda ya da elastomer malzemelerin direnç gösteremediği korozif etkisi yüksek akışkanların hatlarında tercih edilmesi gereken vana tipidir.

Metal Yataklı kelebek vanalar  Metal-Soft Seat ve Metal to Metal Seat olmak üzere iki farklı yatak tasarımda üretilebilmektedir. Bu tasarımlar Double-Offset (Double-Eccentric = İkili eksen kaçıklığına sahip) ve Triple-Offset (Triple-Eccentric = Üçlü eksen kaçıklığına sahip) olarak da bilinmektedir. Bu iki tasarım arasındaki temel fark; eksenel kaçıklık sayısının Double-Eccentric kelebek vanalarda ”2” ve Triple-Eccentric kelebek vanalarda ”3” olmasıdır. Kelebek vanalarda eksenden kaçıklık arttıkça sızdırmazlığı sağlayan yüzey daraldığı için sızdırmazlık seviyesi artmaktadır. Double-Eccentric kelebek vanalar sızdırmazlık sınıfı genellikle ”ANSI Class IV” iken Triple-Eccentric kelebek vanalarda ”ANSI Class VI (DIN3230 Leakrate 1)” sızdırmazlık sağlanabilmektedir. Double-Eccentric kelebek vanalarda sızdırmazlığı sağlamak amacıyla PTFE ya da R-PTFE malzemeden üretilmiş olan bir yatak kullanılırken; Triple-Eccentric kelebek vanalarda ise sızdırmazlığı disk üzerinde yer alan değiştirilebilir Graphite-Paslanmaz Çelik Laminasyon halkaları sağlamaktadır.

Double-Eccentric ve Triple-Eccentric Kelebek Vanalar manuel el kumandalı, pnömatik aktüator veya  elektrik motoru ile otomatik (ON/OFF veya Kontrol) olarak çalıştırılabilmektedir.

Şeker Fabrikaları, Elektrik Santralleri, Demir-Çelik Fabrikaları, Döküm Fabrikaları ve Kimya/Petrokimya sektörlerinde ve özellikle zorlu proseslerde yüksek sıcaklık ve basınç altında tam sızdırmazlık gerektiren uygulamalar Double-Eccentric ve Triple-Eccentric Kelebek Vanaların yaygın olarak kullanıldığı noktalardır.

Metal Yataklı Kelebek Vana

Metal Yataklı Kelebek Vana Çeşitlerimiz

Görüntüleme Sayısı
Başlık
FLOWSEAL MS YÜKSEK PERFORMANSLI KELEBEK VANA
FLOWSEAL HP YÜKSEK PERFORMANSLI KELEBEK VANA
XOMOX 800 SERİSİ YÜKSEK PERFORMANSLI KELEBEK VANA
XOMOX 800 ISO SERİSİ YÜKSEK PERFORMANSLI KELEBEK VANA
KROMBACH DOP EX
KROMBACH TRI EX
XOMOX ISI CEKETLİ KELEBEK VANA